2011. december 21., szerda

Idézetek a boldogságról

Boldogság Klub

Geszvein Erika, pszichológus, örömtréner cikke:

Hogyan maradj boldog?
Könnyű egy hétig rendszeresen lejárni futni, egy napig rendet tartani az íróasztalon, a nyaralás alatt odafigyelni az egészséges táplálkozásra, de mindezt tartósan, életünk részévé tenni már nem olyan könnyű.
A boldogságkutató, Sonja Lyubomirsky boldogágfokozó gyakorlatai révén több örömet élhetünk át, de ahhoz, hogy az ezekből fakadó boldogság tartós legyen, el kell határoznunk magunkban szilárdan a célunkat: boldoggá akarunk válni. Azonban ez még csak a cél, melyhez eszközre van szükségünk. El kell tökélnünk, hogy napi szinten végrehajtunk egy-két gyakorlatot, és vezetjük a boldogságnaplónkat, hogy megtanuljuk az élet pozitív oldalának szemlélését.
Írjuk össze a javasolt gyakorlatokat, és válogassunk belőlük, próbálgassuk, melyikkel érdemes kezdenünk, melyik megy könnyebben, majd ha egyet-egyet begyakoroltunk, térjünk át egy másikra, egy nehezebbre és tegyük azt is életünk részévé! A legfontosabb, hogy ne engedjük, hogy megszokottá és ilyen módon unalmassá váljanak a gyakorlatok, tegyük változatossá a módszereket! Akár ki is találhatunk saját boldogságfokozó technikákat, a fő alapelvet követve:Ne külső dolgot tegyünk a boldogság forrásává (televíziózás, csokoládé, italozás) hanem önmagunkat (meditáció, megbocsátás, célok kiűzése), mert a boldogság csak ekkor biztosítja a folyamatos örömet és csak ekkor újítható meg!
Ezek a gyakorlatok a következők voltak:
1. A hála kifejezése
2. A pozitív gondolkodás, az optimizmus begyakorlása
3. A rágódásról és a másokkal való összehasonlítgatásról való leszokás
4. Jó cselekedetek
5. Kapcsolatok ápolása, kötése
6. Stratégiák a megküzdéshez
7. Megbocsátás
8. Élményeink fokozása
9. Öröm a kis dolgoknak
10. Célok kitűzése
11. A test ápolása, testmozgás
12. A lélek és a szellem ápolása, meditáció, spirituális praxis
13. A mosolygás, a pozitív viszonyulás
Lehetünk szomorúak egy napsütötte ötcsillagos wellness-szállóban, és boldogok zuhogó esőben egy sátorban ülve. Rajtunk múlik, megtaláljuk -e életkörülményeinken belül a saját boldogságunkat! Ha nem a folyton változó külső világban, hanem állandó önmagunkon belül keressük, a válasz minden bizonnyal igen.
Ha eldöntöttük, mától boldogabbak szeretnénk lenni, kövessük William James, pszichológus és filozófus tanácsát:
„Ha meg akarod változtatni az életed, fogj hozzá azonnal és lelkesen, s ne keress kibúvót!”
Forrás: pszichologin.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése